1868 Spania 10 escudos Isabella II, Madrid, 01

kr 13.700

Product information

Spania. Isabella II (1833–1868). 10 escudos, 1868
Den høyeste gullvaløren preget i dette kortvarige pengesystemet.
Mynten tilhører den kortvarige escudo-baserte myntfoten som ble innført i 1864, og som kun var i bruk i en svært kort periode før den ble avløst av pesetaen i 1868 som del av en bredere monetær reform.
Systemet representerer et forsøk på modernisering og tilpasning til et mer enhetlig europeisk valutaområde, men fikk begrenset levetid som følge av de politiske omveltningene samme år.
Under Isabella II of Spain ble slike gullmynter preget i en periode preget av politisk uro og skiftende regjeringer, som til slutt kulminerte i hennes avsettelse i 1868.
Myntene fra hennes regjeringstid gir et innblikk i en fase hvor Spania fortsatt bar preg av sin tidligere stormaktsrolle, men hvor de politiske strukturene var i ferd med å endres.
Valøren 10 escudos representerte toppnivået blant de ordinære gullmyntene i dette systemet og tilsvarte en betydelig verdi i samtiden.
Advers: Portrett av Isabella II
Revers: Spanias riksvåpen
Myntpregested: Real Casa de la Moneda de Madrid (sekstakket stjerne; Sevilla syvtakket)
Gull (.900), ca. 8,4 g
En mynttype fra en kort overgangsperiode, hvor det tradisjonelle spanske pengesystemet var i ferd med å bli erstattet av en mer moderne og internasjonalt tilpasset valutaordning.

SOLD

Article number: Fr.335, 2448

Categories: , ,